Ponuka nerezových drezov je rozsiahla. Na čo sa ale zamerať pri výbere nerezového drezu tak, aby Vám slúžil po dlhé roky ?

1)      Veľkosť a povrchová úprava

Základným faktorom pri výbere je vizuálna stránka.  No skôr ako začnete pozerať jednotlivé tvary, mali by ste sa zamyslieť do akej šírky skrinky plánujete drez inštalovať. Ide o skrinku, do ktorej sa vkladá vanička drezu. Je to prvý parameter, ktorý Vám uľahčí výber tak, aby ste pri svojom finálnom rozhodnutí nemuseli začať od začiatku. Ak už ste na našej stránke, v ľavej časti nájdete filter minimálna šírka skrinky. S veľkosťou skrinky sa nepriamo spája aj veľkosť samotnej vaničky. Máte veľkú rodinu, alebo často používate drez na umývanie väčších predmetov ? Pozorne si pozrite aj vnútorné veľkosti vaničky (dĺžka, šírka, hĺbka).

Nerezové drezy sa ponúkajú v troch základných povrchových úpravách. Lesklý, matný alebo profilovaný nerez. Od uvedených variantov sa odvíjajú ďalšie podskupiny.

Po upresnení týchto parametrov sa môžeme sústrediť na druhý krok.

2)      S odkvapávačom alebo bez?

Na uvedené neexistuje jednoznačná odpoveď. V prípade, že si zvolíte si drez bez odkvapávača, máte zaručený rýchlejší poriadok v kuchyni po umytí riadu J Pozor však na veľkosť odkvapávacej plochy. Dĺžka pracovnej plochy kuchyne je limitovaná a podľa toho by mal aj Váš výber smerovať k takej dĺžke odkvapávacej plochy, aby Vám zostal dostatok pracovného miesta na prípravu.

3)      Orientácia drezu.

Väčšina ponúkaných drezov je ponúkaná v univerzálnom osadení. To znamená, že až vyfrézovaním (vyvŕtaním) otvoru na batériu určíte, na ktorej strane sa bude nachádzať vanička a na ktorej odkvapávač. V zásade platí, že stranu určuje položenie vaničky (vanička vpravo je pravá orientácia drezu, vanička vľavo je ľavá orientácia drezu). Preto aj výrobcovia vo väčšine prípadov nepredvŕtavajú otvor pre batériu. Vyvŕtanie otvoru je pomerne jednoduchou záležitosťou. No nie je problém, ak do objednávky v časti poznámka zadáte požiadavku vyvŕtania otvoru spoločne s orientáciou drezu, drez Vám od nás príde už pripravený k montáži.

4)      Prečo sú také cenové rozdiely v ponuke jednotlivých nerezových drezov?

Na obrázku alebo v obchode vidíte zdanlivo rovnaké drezy, a úplne odlišné ceny. Prečo je tomu tak ? Nielen značka výrobcu rozhoduje o výške ceny. Na výšku ceny majú vplyv nasledujúce parametre:

A)     veľkosť a hĺbka drezu.

B)      hrúbka použitého materiálu.

Hrúbku materiálu jednoduchým pohľadom nerozpoznáte. Nerezové drezy od kvalitných výrobcov začínajú hrúbkou 0,5 mm a končia na úrovni 1,2 mm. Hrúbka použitého materiálu nie je len akýmsi marketingovým ťahákom. Hrúbka podmieňuje aj možnosť kvality ukotvenia drezu, batérie a limituje aj možnosť maximálnej hĺbky vaničky. Preto si treba dávať pozor na extrémne “dobré“ a nízke ceny, kde niektorí ponúkajú drezy o hrúbke 0,3 mm. Seriózny predajca Vám takýto drez nikdy nemôže odporučiť.

C)      kvalita použitého materiálu

na výrobu drezov renomovaní výrobcovia používajú legovanú chrómniklovú oceľ v pomere 18/10. Ide o najpoužívanejší a najoverenejší štandard materiálu. Opäť pozor však na “super ponuky“ superlacných drezov. Existuje možnosť, že taký výrobca použil na výrobu materiál s nižším obsahom niklu. Takéto drezy už za veľmi krátku dobu (do 12 mesiacov) môžu vykazovať poškodenia povrchovej úpravy, čo je neodstrániteľná vada. 

D)     spôsob výroby drezu

nerezové drezy sa vyrábajú dvoma spôsobmi. Zvarovaním alebo lisovaním. Technika zvárania drezu sa stále vyznačuje vysokým podielom ľudskej práce, no takmer nemá limity v dizajne drezu a jeho exkluzivity. Väčšina predávaných drezov sa avšak vyrába lisovaním. Lisované drezy nestrácajú nič na svojej kvalite či úžitkovosti pri  zachovaní výborného pomeru dobrej ceny a kvality.

 

Potrebujete poradiť viac? Neváhajte a kontaktujte nás.

www.nobio.sk